Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 01/2019

Informacje...

2019-01-07  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: News o publikacjach

W październiku minie 25 lat od wydania pierwszego numeru miesięcznika „Architektura-murator”. To były ważne lata. Przemiany po 1989 roku miały swoje odzwierciedlenie także w architekturze. Towarzyszyliśmy wszystkim najważniejszym wydarzeniom architektonicznym – tysiącom realizacji, debatom zawodowym, konkursom. Pokazywaliśmy polską transformację uwidocznioną w architekturze na szerokim tle społecznym, gospodarczym, politycznym. Na łamach „Architektury-murator” znajdziecie wywiady z politykami, wypowiedzi aktywistów, analizy krytyków. Też wiele podsumowań – a wśród nich zorganizowaną z okazji 20-lecia wystawę 20 obiektów najbardziej znaczących dla polskiej transformacji po 1989 „Kolekcja Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej”, której towarzyszyło wiele dyskusji. Dlatego dziś czuję się zwolniona od kolejnych rozliczeń, choć mam nadzieję, że publikowane od 1994 roku w naszym miesięczniku materiały także w przyszłości służyć będą krytycznej analizie minionych lat. Co będzie dalej? Czyż to nie jest najciekawsze? Stoimy wobec przewartościowań i wyzwań – klimatycznych, politycznych, społecznych. Jak jesteśmy jako architekci do tego przygotowani? Jaki możemy mieć wpływ? W 2019 roku znajdziecie w „Architekturze-murator” 12 istotnych publikacji na temat przyszłości architektury. Ale to nie wszystko. Będziemy z Wami budować, spotykać się, dyskutować. Szczegóły już wkrótce. Zróbmy wspólnie krok w przyszłość – zapraszamy! Ewa P. Porębska redaktor naczelny

W numerze

Morfologia fasady – o Unikato Zbigniew Maćków

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Tymczasem moje było takie, że patrząc w kierunku budynku, nie zauważyłem go – jest to jeden z największych komplementów, jaki może dostać współczesna realizacja miejska. Ten dom nie stara się zostać niczym więcej niż miał być. Jest wyrazisty, a jednocześnie nie epatuje i nie krzyczy zanadto, jedynie tam, gdzie może i powinien – pisze Zbigniew Maćków.

Jak oczyścić świat?

Opierająca się na przetwarzaniu odpadów gospodarka o obiegu zamkniętym nie jest już opcją ani utopijnym celem – jest koniecznością, a jej początek stanowi ekoprojektowanie. Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB) mówi o wizji świata bez śmieci oraz krokach, jakie trzeba podjąć, by ją urzeczywistnić. Prezentujemy także najbardziej innowacyjne projekty i inicjatywy zmieniające dzisiejsze postrzeganie problemu odpadów i zanieczyszczenia środowiska.

Dom w Będzinie

Budynek jest zmaterializowaniem filozofii życiowej inwestorów – wielkość, forma i standard wnętrz wynikają z przekonania, że dom ma być funkcjonalnym środkiem do życia, a nie jego celem. To niezamierzony manifest przeciw nadmiernej konsumpcji – pisze Justyna Swoszowska.

Pawilony wejściowe do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Architekci inspirowali się naturą i budownictwem góralskim sprzed stylu zakopiańskiego. Nowa forma swą surowością nawiązuje do dawnych szałasów i spichlerzy sytuowanych na skraju lasu, a barwą i kształtem prowadzi dialog z przyrodą – pisze Urszula Forczek-Brataniec.

Społeczna Szkoła Podstawowa w Miliczu

Na szkołę zaadaptowano jeden z obiektów na terenie dawnej fabryki bombek w Miliczu. Przemysłowa historia miejsca wraz z dziecięcymi wyobrażeniami były punktem wyjścia dla architektów. Realizację doceniła kapituła Dolnośląskiego Festiwalu Architektury 2018 w kategorii wnętrze i dizajn – pisze Aleksandra Czupkiewicz.

Centrum Sztuki w Kaohshiung

Holenderskie biuro architektoniczne Mecanoo zaprojektowało monolityczny obiekt, łączący cztery sale koncertowe pod jednym dachem. Koncepcja zakłada podniesienie poziomu parteru i wytworzenie szeregu przenikających się przestrzeni otwartych oraz płynne powiązanie budynku z otaczającym go parkiem. Jednym z najciekawszych zadań projektowych było zdefiniowanie okładziny fasady i wielokrzywiznowej powierzchni sufitu, która przechodzi w podpory konstrukcyjne. O pomoc zwrócono się do lokalnej stoczni, która zaproponowała, aby wykorzystać stalowe płyty o grubości 6 mm, które stosuje się do budowy statków. Zewnętrzną części zadaszenia wykonano z płyt aluminiowych – pisze Radosław Stach.

Przedszkole Żółty Słonik w Suwałkach

Dorosła osoba, po przekroczeniu progu przedszkola, czuje się w nim jak Guliwer w krainie Liliputów. Jest to świat dzieci, o dostosowanym do ich wzrostu nie tylko podstawowym wyposażeniu. Cały budynek został zaprojektowany z myślą o nich – pisze Hanna Szukalska.

Drewno w architekturze – wyniki ogólnopolskiego konkursu studenckiego

Prezentujemy wyniki konkursu Drewno w architekturze na najlepszą pracę magisterską, którego rozstrzygnięcie odbyło się 15 listopada 2018 roku na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

News o publikacjach

Najnowszy Baumit Magazyn – obowiązkowa pozycja dla pasjonatów nowoczesnego budownictwa

2019-08-05

Branża budowlana wciąż się rozwija i wykorzystuje nowatorskie technologie, dlatego właśnie firma Baumit po raz… »

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 02/2019

2019-02-04

Informacje od wydawcy: Kontynuujemy zaplanowany z okazji 25-lecia „Architektury-murator” cykl… »

Architektura - murator 05/2015

2015-05-21

Ruchy społeczne mają do odegrania kluczową rolę w demokratyzacji demokracji na naszym kontynencie –… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro